Img 5001a

Selitve ptic: naravni most med oddaljenimi svetovi

Objavljeno 4 maj 2017

Vabimo Vas na muzejski torkov večer

9. maja 2017 ob 20. uri na Grad Kromberk

Predavanje Selitve ptic: naravni most med oddaljenimi svetovi

V letu 2017 praznujemo 90. let organizirane neprekinjene dejavnosti obročkanja ptic v raziskovalne namene v Sloveniji. Obročkanje ptic, ki se je leta 1927 pri nas začelo v okviru Ornitološkega observatorija in je danes del organizirane vseevropske mreže obročkovalskih centrov, je odgovorilo na veliko vprašanj o selitvah ptic, ki so si jih še pred 200 leti razlagali povsem drugače. S svojimi selitvami ptice povezujejo oddaljene ekosisteme na Zemlji in ravno zaradi njih sta skandinavska tajga in afriški tropski gozd povezana, zato se spremembe v enem poznajo tudi v drugem. Ptičje selitve so najbolj množičen in razsežen vsakoletni pojav, saj naj bi se na Zemlji vsako pomlad in jesen z juga proti severu in obratno selilo kar 10 milijard ptic. Na predavanju bomo spoznali kako in zakaj se ptice selijo, kako spremljamo njihove selitve ter kaj jih na njihovih selitvenih poteh ogroža.

Predaval bo doc. dr. Al Vrezec, Prirodoslovni muzej Slovenije, Nacionalni inštitut za biologijo.