Img 5001a

Predavanje: Spomeniki prve svetovne vojne v Sloveniji

Objavljeno 12 maj 2022

Vabimo Vas na muzejski torkov večer

17. maja 2022 ob 19. uri na Grad Kromberk

Predavanje: Spomeniki prve svetovne vojne v Sloveniji

Skrb za ohranjanje spomina na padle vojake in v manjši meri skrb za umrle civiliste, se je pojavila že v času vojne. Vojne načrte o načinih ohranjanja spomina, ki so bili tesno povezani s poskusom osmišljanja velikega števila mrtvih na bojiščih in načrtovane muzejske predstavitve, je preprečil razpad monarhije in spremenjeni odnos do njenih vrednot.

V novo nastali Kraljevini SHS pa so imeli njeni prebivalci drugačne, celo nasprotujoče vojne izkušnje, ki so otežkočale vzpostavljanje skupne memorije. V obdobju med obema svetovnima vojnama je nastal obsežen spomeniški fond, ki so ga ustvarili znani arhitekti, kiparji in kamnoseške delavnice in v katerem lahko prepoznavamo različne slogovne vplive in lokalne posebnosti.

Sodeluje: dr. Marko Štepec, Muzej novejše zgodovine Slovenije

Spomeniki prve svetovne vojne v Sloveniji

Naslednji torkov večer bo 31. maja 2022.