Img 5001a

Predavanje: Italijanski kolonializem in Slovenci

Objavljeno 9 okt 2020

Vabimo Vas na muzejski torkov večer

13. oktobra 2020 ob 19. uri na Grad Kromberk

Predavanje: Italijanski kolonializem in Slovenci

Italijanski kolonializem je svoj vrh dosegel v drugi italijansko-abesinski vojni, osvojitvi Etiopije ter posledično nastanku Italijanske vzhodne Afrike leta 1936. Svojo vlogo so v tem procesu igrali tudi Slovenci. Večina tistih, ki so v letih 1922-1943 živeli pod fašistično Italijo, njeni politiki niso bili naklonjeni, kljub temu pa so morali služiti vojaški rok v italijanskih oboroženih silah, pogosto tudi v kolonijah. Glavna tematika predavanja bo ravno ta nenavaden in protisloven položaj slovenskih vojakov in delavcev, ki so po eni strani bili hote ali nehote predstavniki italijanske oblasti v njenih kolonijah, po drugi strani pa so bili tudi sami doma zatirani s strani italijanskega režima.

Sodeluje: Urban Orel, mag. zgod.

Prireditve v muzeju so omejene na 50 oseb. Obiskovalci morajo ob prihodu pustiti svoje podatke in nositi lastno zaščitno masko.

Italijanski kolonializem in SlovenciHrani: Goriški muzej