
Odprtje razstave Wagnerjeva ograja na Solkanskem mostu
Solkanski železniški most, zgrajen leta 1906, je imel v delu nad kamnitim lokom postavljeno litoželezno secesijsko ograjo, ki je med bombardiranjem v 1. sv. vojni zgrmela v Sočo, od koder so jo izvlekli potapljači in danes njene dele hranimo v Goriškem muzeju.
Gorazd Humar je lani pri preučevanju in pripravi strokovnih vsebin ugotovil, da je bila ograja Solkanskega mostu enaka tisti, ki jo je arhitekt Otto Wagner postavil v središču Dunaja na eni od linij Dunajske mestne železnice, ki jo je med drugim projektiral tudi Jože Plečnik. "Po do sedaj znanih podatkih je bila taka ograja izven Dunaja postavljena le na Solkanskem mostu, kar izkazuje njegov pomen v habsburški monarhiji," je med študijami Wagnerjeve ograje ugotovil raziskovalec zgodovine Solkanskega mostu Gorazd Humar.
Zgodba o snovanju in izvoru ograje nas je spodbudila, da jo bomo v petek, 14. aprila 2023, ob 19. uri v Vili Bartolomei v Solkanu postavili na ogled. Na priložnostni razstavi bo Gorazd Humar z avtorico razstave dr. Ines Beguš predstavil kontekst nastanka ograje, njene snovalce in izdelavo ter jo umestil v širši zgodovinski okvir.
Ne zamudite edinstvene priložnosti!
(Foto: Katarina Brešan)
Odprtje dopolnjene razstave GO S50-60
Poletna muzejska noč prinaša dopolnjeno razstavo in brezplačna vodstva
Mednarodni muzejski dan v Goriškem muzeju
Odprtje razstave Kje je Tito? - TITO IN SITU
Muzejski torkov večer s slikarjema Robertom in Davidom Faganelom
Muzejski torkov večer: Pogovor s soavtorji knjige Ravničan Štefan Širok
Odprtje razstave Wagnerjeva ograja na Solkanskem mostu
Muzejski torkov večer: Fedja Klavora o Bovškem in zdravniku Edvardu Huberju
Muzejski torkov večer: Daniel Rojšek – Vedno na strani narave