Pust v kalu splet 32

Muzejski torkov večer: Pust v Kalu nad Kanalom

Objavljeno 10 feb 2024

Pustno vzdušje bodo na najbolj norčavi dan v letu 13. februarja 2024 ob 19. uri na Gradu Kromberk pričarali člani Folklorne skupine Kal nad Kanalom, ki so po spominih starejših domačinov in etnoloških zapisih obudili stare pustne like, tako da po več desetletjih zimo znova odganjajo pust in pustovka, pu 'n pu, cundrin in druge tradicionalne kalske maske.

Raziskovanja in poustvarjanja pustne dediščine so se lotili z vso odgovornostjo. Da se niso oddaljili od izvirnikov, so skrbno izbrali materiale, šivilje pa so like na novo oblekle, kot jih je oblikovala Elza Pavšič, ki je po stari metodi iz papirja izdelala tudi obrazne maske ter odtisnila vsaki svoj karakter.

K pisanemu omizju muzejskega večera bo prisedla tudi etnologinja Inga Brezigar Miklavčič, ki je strokovno spremljala in usmerjala oživljanje kalskega pusta, s predsednico Folklorne skupine Darjo Rijavec in nekaterimi člani pa bomo od blizu spoznali edinstven pustni sprevod, ki ga želijo ohraniti za naslednje rodove.

Prisrčno vabljeni na srečanje, zabeljeno s pustnimi vragolijami in dobrotami!

(Foto: arhiv Folklorne skupine Kal nad Kanalom)