
Muzejski torkov večer: Jernej Komac - "Srce se mi trga od žalosti"
Gost muzejskega torkovega večera 24. januarja 2023 ob 19. uri na Gradu Kromberk bo Jernej Komac, ki bo predstavil svojo prvo znanstveno monografijo (Založba Inštituta za novejšo zgodovino, 2022) "Srce se mi trga od žalosti": Vsakdanje življenje prebivalstva na Bovškem med véliko vojno, v kateri celostno obravnava dogajanje na Bovškem z vidika civilnega življenja. Knjiga v teh osrednjih delih skuša prikazati različne plati vsakdanjega življenja posameznikov in skupnosti v vojni.
Raziskava se najprej posveti življenju v letu 1914, ko vojna še ni neposredno posegla na Bovško, zatem obdobju vojne z Italijo v letih 1915–1917, ko je civilno življenje zaznamovano tako z begunstvom kot z nevarnostmi bližine fronte, v zadnjem delu pa življenju po oktobrski ofenzivi leta 1917 in po razpadu dvojne monarhije.
Monografija na več kot 300 straneh odpira nov pogled na izkušnjo vsakdana bovškega civilnega prebivalstva med prvo svetovno vojno, ki do sedaj še ni bila temeljito raziskana.
NAPOVEDUJEMO: 31. januar 2023: predavanje arhitekta Stojana Lipolta: Kras med lokalnim in globalnim.
Prijazno vabljeni! Vstop prost.
(Na naslovni fotografiji, ki jo hrani Goriški muzej, je viden Bovec leta 1918.)
Ogled brez meja po palačah rodbine Coronini
Odpiramo razstavi V vse smeri ob 100. obletnici rojstva Vladimirja Makuca
Muzejski torkov večer: Med trdnjavama Castra in Ad Pirum
Goriški mlaj 2025 – 30. prevoz jambora
ODPOVEDANO: Muzejski torkove večer ob knjigi Danilo Lokar: Dnevnik (1943–1945)
Bitka pri Frigidu v poročilih antičnih avtorjev na muzejskem večeru
Muzejski torkov večer: Nova številka revije Na fronti
Umetnost onkraj vidnega odslej vsem dostopna v Kromberku
Taktilna galerija odpira vrata v svet umetnosti onkraj vidnega
Muzejski torkov večer v Ajdovščini: Rimska družba - ženske, moški, spol