Jernejkomacbovecweb2

Muzejski torkov večer: Jernej Komac - "Srce se mi trga od žalosti"

Objavljeno 18 jan 2023

Gost muzejskega torkovega večera 24. januarja 2023 ob 19. uri na Gradu Kromberk bo Jernej Komac, ki bo predstavil svojo prvo znanstveno monografijo (Založba Inštituta za novejšo zgodovino, 2022) "Srce se mi trga od žalosti": Vsakdanje življenje prebivalstva na Bovškem med véliko vojno, v kateri celostno obravnava dogajanje na Bovškem z vidika civilnega življenja. Knjiga v teh osrednjih delih skuša prikazati različne plati vsakdanjega življenja posameznikov in skupnosti v vojni.

Raziskava se najprej posveti življenju v letu 1914, ko vojna še ni neposredno posegla na Bovško, zatem obdobju vojne z Italijo v letih 1915–1917, ko je civilno življenje zaznamovano tako z begunstvom kot z nevarnostmi bližine fronte, v zadnjem delu pa življenju po oktobrski ofenzivi leta 1917 in po razpadu dvojne monarhije.

Monografija na več kot 300 straneh odpira nov pogled na izkušnjo vsakdana bovškega civilnega prebivalstva med prvo svetovno vojno, ki do sedaj še ni bila temeljito raziskana.

Jernej Komac - "Srce se mi trga od žalosti"

NAPOVEDUJEMO: 31. januar 2023: predavanje arhitekta Stojana Lipolta: Kras med lokalnim in globalnim.

Prijazno vabljeni! Vstop prost.

(Na naslovni fotografiji, ki jo hrani Goriški muzej, je viden Bovec leta 1918.)